فهرست

menu
برنج آبکش یا کته

به گزارش "خوشه چین" . از سوالاتی که در مورد نحوه ی طبخ برنج مطرح میباشد، این است که آیا برنج آبکش باعث کمتر شدن نشاسته ی برنج میشود؟ یا برنج کته بهتر است یا برنج آبکش؟

سه شنبه 8 اسفند 139613:20

برنج پرمصرف ترین غله در بین آسیایی ها و مردم بسیاری از کشورهای دیگر قاره ها می باشد. روش مصرف برنج و پختن آن با توجه به فرهنگ غذایی کشورها متفاوت می باشد که بیشترین نوع آن به صورت چلو مطرح میباشد. چلوی برنج به صورت کته و آبکش مرسوم بوده و سوالات زیادی حول این روش ها در بین مردم مطرح میباشد. از سوالاتی که در مورد نحوه ی طبخ برنج مطرح میباشد، این است که آیا برنج آبکش باعث کمتر شدن نشاسته ی برنج میشود؟ یا برنج کته بهتر است یا برنج آبکش؟ از شایعاتی که در مورد نحوه ی طبخ برنج بین مردم مطرح است این است که برنج آبکش سبب از بین رفتن نشاسته ی برنج شده و کمتر موجب چاقی میشود. حال اینکه این تصور کاملا غلط بوده و برنج آبکش شده مقدار نشاسته ی برنج را کم نخواهد کرد. برنج علاوه بر نشاسته حاوی عناصر مفیدی میباشد که وجود آنها برای بدن ضروری و لازم می باشد، به عنوان مثال برنج حاوی ویتامین های گروه ب چون ویتامین ب1 یا تیامین میباشد. تیامین جزو ویتامین های محلول در آب میباشد که در هنگام آبکشی برنج مقداری از این ویتامین متاسفانه از بین میرود. ویتامین ب1 به هضم و جذب غذا کمک نموده و همچنین عامل مهمی در سلامت قلب و عروق میباشد. بدن قادر به ساخت ویتامین ب1 نبوده و باید این ویتامین را از مواد غذایی چون برنج و غلات تامین نماید. به همین سبب توصیه میشود، که برنج را به صورت کته مصرف نمایید. افرادی که مبتلا به دیابت میباشند، بهتر است برنج را به صورت کته مصرف نمایند چرا که برنج آبکش مقدار قند بیشتری جذب مینماید. برنج حاوی مقدار زیادی فیبر میباشد که به هضم غذا کمک نموده و خاصیت ضد سرطانی دارد، اگر برنج به صورت آبکش پخته شود مقدار زیادی فیبر از دست می دهد و میزان فیبر به شدت کاهش می یابد.

مزایای برنج کته:      

                                            

 

-به راحتی قابل هضم بوده و مصرف آن با ماست برای از بین بردن اسهال های خونی مفید می باشد.

-به تنظیم قند خون کمک می نماید.

-به سلامت قلب و عروق کمک می نماید.

-مقدار فیبر و ویتامین های ب بیشتری نسبت به برنج آبکش دارد.

 

مراکز معتبر عرضه ی برنج های خوش پخت و سالم:

با توجه به اینکه برنج کته مزیت های بیشتری نسبته به برنج آبکش دارد اما از برنج آبکش استقبال بیشتری شده که دلیل آن تصورات غلط و اینکه برنج آبکش شده از نظر شکل ظاهری مجلسی تر میباشد، است. با افزایش اگاهی مردم نسبت به مصرف برنج به صورت کته و عرضه ی برنج های مرغوب و خوش پخت میتوان مردم را به مصرف برنج کته ترغیب نمود. برنج های ایرانی جزو پرطرفدارترین و سالم ترین برنج های دنیا می باشد. این برنج ها بسیار خوش طعم و خوش عطر میباشد. برای حفظ خواص این نوع برنج ها بهتر است که به صورت کته پخته شوند اما به خاطر تصوراتی چون خوش پخت نبودن آنها بعضا مورد استقبال واقع نمیشوند، در حالی که برنج های ایرانی خوش پخت و دانه قلمی در بازار عرضه شده که مناسب میهمانی ها بوده و جزو بهترین و خوش طعم ترین برنج ها محسوب میشوند. برنج های ایرانی را قبل از پختن باید کمی در اب و نمک خیس خورده شود و در قابلمه ی مناسب پخته شود تا به صورت دانه دانه به دست آید. شناخت برندهای معتبر و خوش پخت ایرانی هم یکی از راه حل های خرید برنج مرغوب میباشد. فروشگاه های زیادی اقدام به عرضه ی برنج های ایرانی مناسب نموده اند که مناسب میهمانی ها و مجالس مجلل نیز میباشد. فروشگاه خوشه نمونه ای نمونه ای از این فروشگاه ها میباشد که وابسته به مراکز معتبر بازرگانی بوده و اقدام به عرضه ی برنج های دارای پروانه بهداشت مینماید.

 

عضویت در خبرنامه
نظر بدهید
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کند.